Average Cost of Juicing

Average Cost of Juicing per Day with 4 Example Prices

Whether you’re new to juicing or are someone who has been juicing for a while now, no doubt you’ve wondered just how much it can cost day to day to juice at home. Wonder no more! Join me as I go over what you may expect to pay per day when juicing.

What is the average cost of juicing per day? Daily costs of juicing can range from $1 to $10 or more, but this can change drastically depending on the ingredients you use, how you prefer to juice, your location, as well as if you decide to add anything else to your juices.

There are many more intricacies to go into for fuller coverage on what you may have to pay daily when juicing. To help you get a better idea of what you might have to pay, I have done the research, drank gallons of yummy juice over the years, and slaved over the math to get you some solid numbers.

Factors to consider when figuring out juicing costs

There are so many variables here that it would be impossible to factor them all in. However, this is a pretty good list of what things you may wish to consider when deciding how much your juicing habit will cost you.

  • Cost of produce—if you grow all or some of your own, this is drastically reduced or removed
  • Cost of water—if you own your well or do not have a water bill, this is reduced or eradicated
  • Cost of the juicer—less pricey models will pay for themselves faster than expensive ones but may break sooner, adding the cost of a second juicer
  • Cost of electricity—if you have solar panels or other no-bill ways to produce electricity, this cost is minimal or nonexistent
  • Cost of additives—if you choose to add other flavors, mixers, or liquids, you’ll need to factor those in

What kind of juicer should you get to save money?

Juicer CostsBefore we can start discussing the total price of jucing, we need to look into the thing that can actually juice the produce. I suppose you could try to use your bare hands, but unless you’re some kind of hydraulic press in the shape of a human being, you’re probably not going to get much out like that.

If you’ve already got your fancy-pants press, congrats! You’ve probably already made enough juice to offset the cost. You can move on. If you haven’t got a juicer yet, then you should keep reading.

Good juicers tend to run anywhere from $50 to $2,000 and can sometimes go for more. While I’m not going to go all out and list every juicer available (there are lots of articles on the site about that already!), you can estimate daily juice prices based on the numbers above.

Since you’re, hopefully, not going to need to buy a new machine every single time you want to juice something, then this could just be something to consider for your first week or so. However, every machine is going to need some kind of power source, and power comes with a price, too. Depending on the make and model of your press, you’re either going to be looking at negligible additional cost to your power bill, or “Oh my goodness, why does it need so much power?” levels of shock.

Fun fact: slow juicers need less electricity than cheaper centrifugal juicers. Most slow juicers have a 150-watt motor, while the fast-spinning centrifugal juicers can have 1000-watts motors and more. Another thing to mention is that a more expensive slow juicer has a higher juice yield than a cheap centrifugal juicer.

To put it plainly, a slow juicer is, in general, more efficient than centrifugal juicers are when it comes to how much juice they yield and they need less electricity to do it. Basically, if you can be a bit more patient for your tasty green juice or fruity juices each morning, you can save a lot of money in the long run.

Since we’re talking about the facts on machines, we have to point out an important piece. While a high-end machine might rip the succulent essence out of your fruits and veggies really well, these machines are usually more on the hefty price side, which can be a deterrent for some people.

On the flip side, lots of juicers now come with power-saving features and much better power consumption stats than the older models do. It’s worth a little research to see how much electrical juice your rig will need to make actual juice for you.

Perhaps if the power consumption isn’t too much of a concern for you, and you’re just here for what the more immediate price per day could be, then…

The cost of produce for juicing

Organic Produce Juicing CostIdeally, you should be using fruits and veggies that taste good together, not just what’s on sale. After all, juicing should be an enjoyable experience. Always plan ahead!

The first question to ask yourself is: do I want organic, or am I okay with conventional? How you answer is a big factor in price. Organic is almost always going to be more expensive than more conventional options, but if you swear by organic produce and are willing to pay more, then that is fine. While organic fruits and veggies may be a much steeper price to pay than your average conventional produce, they do offer a boost in the nutrients that your body needs to function in tip-top condition. Plus, they won’t be loaded with dangerous chemicals like pesticides.

Your local farmer’s market may have better prices than some store-bought organic fruits and veggies and can be even more nutritious. Perhaps give them a try if you want possibly less-expensive organic produce with at least the same amount of nutrition. This isn’t always the case, however, as sometimes a local farmer’s market might actually have steeper prices than a chain store.

This is highly variable depending on location. If you happen to live near many farms, you’re going to get a lower price. If you’re in the big city and fresh produce farmers have to travel far to get to you, you’ll be paying a premium.

Use online stores to estimate prices

If you’re shopping somewhere that has a website, then it can be easier to get an estimate of how much it may cost to juice when compared to a physical location. You’re paying for convenience with a lesser focus on nutrition if you go this route, however, but it can still be helpful to just use it as an estimate.

Tomato Juice: I used a huge, national chain store’s website for some example prices to give you an idea. They list tomatoes on the vine for $1.48 a pound. For me, a pound of tomatoes can make about a cup of juice, and I drink one of these once a week. So, that means my juice for Monday costs me $1.48. That’s the simplest math I’ve had to do for this article, but it’s a good example of how we’ll go about pricing things.

Apple Juice: I use about 3 medium-sized apples for one cup of apple juice, and apples on this website are listed at $1.57 a pound, or approximately seventy-nine cents per apple. The cost of apple juice for one day for me would be $2.37.

Orange Carrot Juice: When you mix fruits and veggies—let’s say oranges and carrots—the math can get a little more complex, but still doable. This site lists oranges at sixty-eight cents each, and I need two for my juice. I like a milder carrot flavor, so I’ll use just two carrots, which are sold by the pound for eighty-eight cents. I get approximately 8 carrots in a one-pound bag, which means about eleven cents per carrot. So, my orange carrot juice costs me $1.58.

Green Juice: But what about green juices? Many people love their energy-rich green juices, and while we’ve given you the math to figure out your specific recipe’s costs, we’ll go a step further because we really like you.

Luckily for you, all of the methods of calculating your daily juice prices can be applied to your favorite green juice as well! Let me demonstrate: Let’s use a green juice recipe from our low carb juice recipes. I’ve picked #7, which calls for three kale leaves, four celery stalks, one cucumber, and three handfuls of spinach.

For me, cucumber was $0.68 for one, celery was $2.46 for a bundle (which is approximately 14 stalks, making it about $0.18 per stalk). Kale is $4.26 for a 16oz bag ($0.27 per ounce) and spinach is $4.76 for a 16oz bag, making it $0.30 per ounce. This all came up to about $12.16 total for me, but that’s for all of these ingredients, which you’ll have lots of stuff left over for more juice. This isn’t just one serving’s worth of juice!

The approximate cost for a single serving, following the recipe above was about $2.50.

It’s important to note that this particular recipe yields about 9 ounces, possibly more if you have some really plump produce. That’s a bigger serving than the fruit examples from above for about the same cost.

All of the produce was labeled as organic and as I have stated, this price is more of an estimate, as your prices for things will most likely be different depending on where you get your produce and what kinds you want.

Phew! I now know that I like juice much more than I like math. But I hope you found these examples useful.

Organic produce costs are higher, even online

Green JuiceAfter adding the same organic items to my online cart as the conventional ones, and considering what I’d need for about three servings of juice, my total came up to around $25. It should be noted that I went after the name-brand, highest cost organic-labeled produce on a specialized and trendy website for this part to show you the drastic range you could be looking at. Lots of organic produce comes at lower prices.

While it is true that organic produce may have more vitamins and minerals than the other kinds, the decision is up to you. If you’re trying to juice but are on a tighter budget, then you can forgo the organic produce as the differences between the two aren’t that steep, but the price certainly can be.

The cost of extra added liquids?

Sometimes when juicing you might want to add some more liquids into your juice, be it for flavor reasons or consistency. But most of all you should always drink water in equal amounts to your juice because it can help your body to digest properly. Some of the things you can add can either be water, coconut water, other kinds of juice, or some kind of milk or nut milk. The total price you pay is affected by what liquids you want to add, and how easily available they are for you specifically.

If you’re using some type of milk or milk alternative, then we have to look at what type of milk you choose. Even if you pick something that’s pretty common and easy to come by in your area, like cow’s milk for example, then there may be different brands with their own different price ranges as well as different varieties to choose from. I’m thinking of things like whole milk compared to 1%, for example.

Same with juice. There are many types of juices to choose from that can add some extra flavor and oomph to you already wonderful juice. Assuming, of course, you’re making your own additional juice and not ruining your homemade juice with store-bought, sugar-laden sludge.

Finally, some people just use water. The type of water you end up using will be entirely up to you, but I’ll list a few to perhaps help along with your choice. Tap water is the easiest, and maybe cheapest, option, but unless you have a nice private well your water might taste a little… off. In this case, you can use a filter to clean up the taste of the water, but you could also buy water from somewhere else.

All of these options have different sub-options to take into consideration while picking what to pair your juice with, such as what brand. Of course, you could just skip all of this and drink your juice as is; it’s all up to you! But be sure to keep in mind that even if you don’t add anything, you do still need to drink at least 16 to 18 ounces of water along with your juice, so you can help aid your digestion.

How to price your daily juicing

So, now that you know what things to look for, let’s get down to the gross math portion. Assuming you’d like to factor in the cost of your juicer, make sure you add that in the list. Let’s make it easy and say it’s a $50 juicer with basic features and very low power demands. Let’s also say you make 1 cup of juice a day at an average cost of $2 for the produce alone. We’ll also say that you’re using well water that you don’t pay for, so $0. We’ll also say no add-ins for simplicity’s sake.

$50 for the juicer, $2 a day for produce times 30 days is $60, and the water is free.

50 + 60 = $110 for your first month of juicing. Divide that by 30 days and it’s $3.67 per day for your delicious, homemade, incredibly healthy juice. That number goes even lower once the juicer has paid for itself. Once you stop factoring in the cost of the juicer itself, your daily juicing cost is back down to $2 a day in this scenario.

But how does that compare to store-bought juices? Lumi is $7.99 each as is Daily Greens. The juice bar at Whole Foods lists their fresh squeezed stuff for almost $8 where I live. That’s not even factoring in the gas or bus fare to get to the store or juice bar or the cost of disposing of the container. And let’s not even think about whatever additives and shortcuts they’ve used to maximize their profits. Yikes.

Conclusion

Depending on the availability of these options for you, and your specific preferences, you can expect the price of juicing per day to be in the range of $1 on the low end to the high end of $10 or more. As you can see, it’s far more cost-effective to juice your own fruits and veggies. You save a ton of money and you walk away knowing exactly what’s in your juice.

Unfortunately, I can’t tell you what your specific cost per day for juicing might be as everyone has their own preferences of what they like and how frequent they juice. Everyone has different availability and accessibility, too. But hopefully this guide has helped to give you a baseline to work with and what to possibly expect.

Related Questions

How much does premade organic juice cost? Premade organic juice costs between $7 and $10 a serving, depending on the brand, location, and ingredients.

How expensive is juicing? The answer depends on the cost of the juicer and the ingredients you’ll use. Higher-cost juicers will increase the cost of juicing, but once you the juicer “pays for itself” your daily cost goes down significantly. Using fresh, organic produce will often add to the cost, while using bulk fruits and veggies can help lower it.

Vibrant Happy Healthy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*